Oswego County Legislature, 46 East Bridge St., Oswego, NY 13126

2013 Legislative Standing Committees

[Legislature Homepage] [Oswego County Homepage]

2013 Committee Schedules and Agendas

Legislature Meeting Dates & Times

The Legislature's seven standing committees oversee functions and departments of Oswego County government, and make policy and budgetary recommendations to the full Legislature. Click on the link to view the committee's responsibilities and minutes. Standing committee schedules and assignments are:

  • Government, Courts and Consumer Affairs
    Monday at 10:00 a.m., two weeks before Legislature
    (Board of Elections, Clerk of the Legislature, County Attorney, County Clerk, County legislature, Office of the Chairman, Real Property, and Weights & Measures):
    • Chairman: Terry Wilbur, District 21 (Hannibal)
    • Vice Chairman: John Martino, District 6 (Hastings, West Monroe)
    • Shane Broadwell, District 17 (City of Oswego, Scriba)
    • David Holst, District 4 (Amboy, Hastings, Parish, Williamstown, West Monroe)
    • Jacob Mulcahey, District 15 (City of Oswego)
    • James Oldenburg, District 14 (Scriba)
    • Milferd Potter, District 2 (Orwell, Albion, Williamstown, Richland)


  • Economic Development and Planning
    Monday at 2:00 p.m., two weeks before Legislature
    (Promotion and Tourism and Planning and Community Development):
    • Chairwoman: Louella LeClair, District 25 (Fulton)
    • Vice Chairman: Shane Broadwell District 17 (City of Oswego, Scriba)
    • Daniel LeClair, District 8 (Palermo, Hastings, Schroeppel)
    • Morris Sorbello, District 23 (Granby)
    • Amy Tresidder, District 16 (City of Oswego)
    • Terry Wilbur, District 21 (Hannibal)
    • Shawn Doyle, District 3 (Pulaski, Richland)


  • Public Safety
    Tuesday at 10:00 a.m., two weeks before Legislature
    (District Attorney, E-911, Emergency Management, Fire Coordinator, Probation and Sheriff):
    • Chairwoman: Linda Lockwood, District 11 (Volney)
    • Vice Chairman: James Karasek, District 22 (Granby, Fulton)
    • Shane Broadwell, District 17 (City of Oswego, Scriba)
    • John Brandt, District 12 (Schroeppel, Hastings)
    • Margaret Kastler, District 1 (Sandy Creek, Redfield, Boylston)
    • Daniel LeClair, District 8 (Palermo, Hastings, Schroeppel)
    • Jacob Mulcahey, District 15 (City of Oswego)


  • Infrastructure, Facilities and Technology
    Tuesday at 2:00 p.m., two weeks before Legislature
    (Airport, Building and Grounds, Central Services, Highway, Solid Waste, Energy Recovery Facility):
    • Chairman: Robert Hayes, District 10 (Volney, Granby, Schroeppel)
    • Vice Chairman: Kevin Gardner, District 13 (New Haven, Scriba)
    • Daniel Chalifoux, District 19 (Minetto, Oswego Town, Hannibal, Granby)
    • David Holst, District 4 (Amboy, Hastings, Parish, Williamstown, West Monroe)
    • Linda Lockwood, District 11 (Volney)
    • John Martino, District 6 (Hastings, West Monroe)
    • Amy Tresidder, District 16 (City of Oswego)


  • Health
    Wednesday at 10:00 a.m., two weeks before Legislature
    (Health):
    • Chairman: John Proud,, District 7 (Mexico)
    • Vice Chairman: Morris Sorbello, District 23 (Granby)
    • Daniel Farfaglia, District 24 (Fulton, Granby)
    • Margaret Kastler, District 1 (Sandy Creek, Redfield, Boylston)
    • Michael Kunzwiler, District 18 (City of Oswego)
    • Ronald Sakonyi, District 5 (Constantia)
    • John Brandt, District 12 (Schroeppel, Hastings)


  • Human Services
    Wednesday at 2:00 p.m., two weeks before Legislature
    (Social Services, Office for the Aging, Veterans' Services and Youth Bureau):
    • Chairman: Kevin Gardner, District 13 (New Haven, Scriba)
    • Vice Chairman: Ronald Sakonyi, District 5 (Constantia)
    • James Karasek, District 22 (Granby, Fulton)
    • Shawn Doyle, District 3 (Pulaski, Richland)
    • Douglas Malone, District 20 (Oswego Town)
    • Daniel Farfaglia, District 24 (Fulton, Granby)
    • John Proud, District 7 (Mexico)


  • Finance and Personnel
    Tuesday at 2:00 p.m., one week before Legislature
    (Audit, County Administrator, County Treasurer, Personnel and Purchasing departments):
    • Chairman: James Oldenburg, District 14 (Scriba)
    • Vice Chairman: Daniel Chalifoux, District 19 (Minetto, Oswego Town, Hannibal, Granby)
    • Robert Hayes Sr., District 10 (Volney, Granby, Schroeppel)
    • Michael Kunzwiler, District 18 (City of Oswego)
    • Louella LeClair, District 25 (Fulton)
    • Milferd Potter, District 2 (Orwell, Albion, Williamstown, Richland)
    • Douglas Malone, District 20 (Oswego Town)


  • 2010 Nuclear Tax Status Temporary Committee


  • Click here for the 2012 Legislative Committees and Minutes


Questions about the Oswego County Government Directory?