Oswego County Legislature, 46 East Bridge St., Oswego, NY 13126

2012 Legislative Standing Committees

[Legislature Homepage] [Oswego County Homepage]

2012 Committee Schedules and Agendas

Legislature Meeting Dates & Times

The Legislature's seven standing committees oversee functions and departments of Oswego County government, and make policy and budgetary recommendations to the full Legislature. Click on the link to view the committee's responsibilities and minutes. Standing committee schedules and assignments are:

  • Strategic Planning and Government
    Monday at 10:00 a.m., two weeks before Legislature
    (Clerk of the Legislature, County Attorney, County Legislature, Office of the Chairman, District Attorney):
    • Chairman: Milferd Potter, District 2 (Orwell, Albion, Williamstown, Richland)
    • Vice Chairman: James Karasek, District 22 (Granby, Fulton)
    • Shawn Doyle, District 3 (Pulaski, Richland)
    • Margaret Kastler, District 1 (Sandy Creek, Redfield, Boylston)
    • Michael Kunzwiler, District 18 (City of Oswego)
    • Douglas Malone, District 20 (Oswego Town)
    • James Oldenburg, District 14 (Scriba)


  • Public Safety and Emergency Services
    Monday at 2:00 p.m., two weeks before Legislature
    (E-911, Emergency Management, Fire Coordinator, Probation and Sheriff):
    • Chairwoman: Linda Lockwood, District 11 (Volney)
    • Vice Chairman: Robert Hayes Sr., District 10 (Volney, Granby, Schroeppel)
    • Shawn Doyle, District 3 (Pulaski, Richland)
    • Dan Farfaglia, District 24 (Fulton, Granby)
    • Shane Broadwell, District 17 (City of Oswego, Scriba)
    • David Holst, District 4 (Amboy, Hastings, Parish, Williamstown, West Monroe)
    • Daniel LeClair, District 8 (Palermo, Hastings, Schroeppel)


  • Economic Development and Planning
    Tuesday at 10:00 a.m., two weeks before Legislature
    (Promotion and Tourism and Planning and Community Development):
    • Chairwoman: Louella LeClair, District 25 (Fulton)
    • Vice Chairman: Morris Sorbello, District 23 (Granby)
    • Dan Farfaglia, District 24 (Fulton, Granby)
    • Daniel LeClair, District 8 (Palermo, Hastings, Schroeppel)
    • Arthur Ospelt, District 12 (Schroeppel, Hastings)
    • Ronald Sakonyi, District 5 (Constantia)
    • Amy Tresidder, District 16 (City of Oswego)


  • Infrastructure and Facilities
    Tuesday at 2:00 p.m., two weeks before Legislature
    (Airport, Building and Grounds, Highway, Solid Waste, Energy Recovery Facility):
    • Chairman: James Oldenburg, District 14 (Scriba)
    • Vice Chairman: Kevin Gardner, District 13 (New Haven, Scriba)
    • Daniel Chalifoux, District 19 (Minetto, Oswego Town, Hannibal, Granby)
    • David Holst, District 4 (Amboy, Hastings, Parish, Williamstown, West Monroe)
    • Linda Lockwood, District 11 (Volney)
    • John Martino, District 6 (Hastings, West Monroe)
    • Jacob Mulcahey, District 15 (City of Oswego)


  • Health and Human Services
    Wednesday at 10:00 a.m., two weeks before Legislature
    (Social Services, Health Department, Office for the Aging, Veterans' Services and Youth Bureau):
    • Chairman: John Proud,, District 7 (Mexico)
    • Vice Chairman: Ronald Sakonyi, District 5 (Constantia)
    • James Karasek, District 22 (Granby, Fulton)
    • Margaret Kastler, District 1 (Sandy Creek, Redfield, Boylston)
    • Douglas Malone, District 20 (Oswego Town)
    • Morris Sorbello, District 23 (Granby)
    • Amy Tresidder, District 16 (City of Oswego)
    • Terry Wilbur, District 21 (Hannibal)


  • Community and Consumer Affairs
    Wednesday at 2:00 p.m., two weeks before Legislature
    (Board of Elections, Central Services, County Clerk, Real Property, Weights and Measures):
    • Chairman: Terry Wilbur, District 21 (Hannibal)
    • Vice Chairman: John Martino, District 6 (Hastings, West Monroe)
    • Daniel Chalifoux, District 19 (Minetto, Oswego Town, Hannibal, Granby)
    • Shane Broadwell, District 17 (City of Oswego, Scriba)
    • Kevin Gardner, District 13 (New Haven)
    • Robert Hayes Sr., District 10 (Volney, Granby, Schroeppel)
    • Jacob Mulcahey, District 15 (City of Oswego)


  • Finance and Personnel
    Tuesday at 2:00 p.m., one week before Legislature
    (Audit, County Administrator, County Treasurer, Personnel and Purchasing departments):
    • Chairman: Arthur Ospelt, District 12 (Schroeppel, Hastings)
    • Vice Chairman: Daniel Chalifoux, District 19 (Minetto, Oswego Town, Hannibal, Granby)
    • Robert Hayes Sr., District 10 (Volney, Granby, Schroeppel)
    • Michael Kunzwiler, District 18 (City of Oswego)
    • Louella LeClair, District 25 (Fulton)
    • Milferd Potter, District 2 (Orwell, Albion, Williamstown, Richland)
    • John Proud, District 7 (Mexico)


  • 2010 Nuclear Tax Status Temporary Committee


Questions about the Oswego County Government Directory?